Predstavte si náš štátny znak s trojvrším. Ak vám nestačí vedieť iba to, že trojvršie predstavuje tri pohoria Tatra, Matra a Fatra, poďte s nami tieto „tri vrchy“ aj navštíviť.

Vysoké Tatry – najvyšší vrchol Slovenska, Vysokých Tatier a zároveň celého karpatského oblúka, ktorý sa tiahne v dĺžke 1500 km cez európsky kontinent, je Gerlachovský štít s nadmorskou výškou 2655 m. Pre tých, ktorí si trúfnu na náročnú vysokohorskú túru s horským vodcom, je pripravený výstup na tento najvyšší vrchol. Ochudobnení ale neostanú ani tí, ktorí sa radšej vyberú po značkovanej turistickej trase na vrchol Východnej Vysokej, 2429 m. Výhľad z tohto tatranského štítu je považovaný za jeden z najkrajších. Kto dosiahne vrchol Východnej Vysokej, tomu ležia po nohami tri tatranské doliny: Velická – ktorou vedie výstup od hotela Sliezsky dom, Veľká Studená – s množstvom tatranských plies a Zbojníckou chatou a na sever orientovaná Bielovodská dolina. Ak sa vydarí počasie, výhľady na mohutný masív Gerlachu, celé Vysoké, Belianske, Západné Tatry ako aj široké okolie sú nezabudnuteľné.

Matra – sopečné pohorie Matra patrí z geomorfologického hľadiska do karpatského oblúka do podoblasti Vnútorné Západné Karpaty. Pohorie sa nachádza na území dnešného Maďarska. Najvyšší vrch Matry Kékes, 1014 m, je zároveň najvyšším bodom nášho južného suseda. Hustá sieť turistických chodníkov na vrchu Kékes umožňuje kratšie aj dlhšie výlety.

Malá Fatra – najvyšší vrchol pohoria je 1709 m vysoký Veľký Fatranský Kriváň týčiaci sa nad Vrátnou dolinou, ktorá patrí ku skvostom nielen tohto pohoria, ale celého Slovenska. Kabínová lanovka z Vrátnej doliny do Snilovského sedla výrazne zjednodušuje návštevníkom vystúpiť na tento vrchol. Cieľ túry je možné dosiahnuť viacerými turistickými značkovanými chodníkmi, ktoré patria medzi mimoriadne obľúbené a vyhľadávané v každom ročnom období pre panoramatické výhľady na všetky svetové strany.

Vzhľadom na rozsiahlosť územia, kde sa jednotlivé ciele nachádzajú, je možné absolvovať návštevu všetkých troch pohorí naraz počas 3 dní, alebo rozdeliť poznávanie na tri samostatné pobyty s rozšíreným programom.

Popis 3-dňovej akcie:

  1. deň: ráno 7:00 odchod mikrobusom z Bratislavy, možnosť pristúpiť v Nitre, Zvolene, Lučenci. Príchod do maďarskej obce Matraháza v pohorí Matra. Turistickým chodníkom výstup na najvyšší vrch pohoria Kékes, zostup. Presun na nocľah v oblasti Vysokých Tatier.

Náročnosť/trvanie: ľahká turistika, prevýšenie: stúpanie cca 400 m, klesanie rovnako, 2 hod.

  1. deň: po skorých raňajkách presun k horskému hotelu Sliezsky dom. Prvá skupina, ktorá ide s horským vodcom na Gerlachovský štít, sa pripraví na výstup. Druhá skupina sa vydá na túru hore Velickou dolinou na Východnú Vysokú, zostup podľa aktuálnych podmienok späť na Sliezsky dom, Veľkou Studenou dolinou na Hrebienok alebo Bielovodskou dolinou na Lysú Poľanu. Transfer späť na ubytovanie.

Náročnosť/trvanie: Gerlach – náročná vysokohorská túra s horským vodcom, prevýšenie: stúpanie cca 990 m, klesanie rovnako, 9 hod.; Východná Vysoká – vysokohorská túra po značkovanej trase, reťaze na prekonanie náročnejších úsekov, prevýšenie: stúpanie cca 750 m, klesanie rovnako, 5,5 hod.; varianty cez Veľkú Studenú alebo Bielovodskú dolinu 8-8,5 hod. s vyšším klesaním dolinou.

  1. deň: po raňajkách transfer do Vrátnej doliny. Kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla a výstup na Veľký Fatranský Kriváň. Prechod hrebeňovou časťou Chleb – Steny – Poludňový grúň a zostup ku Chate na Grúni a do Vrátnej doliny. Transfer do Bratislavy.

Náročnosť/trvanie: stredne náročná turistika, prevýšenie: stúpanie cca 430 m, klesanie 1200 m, 6 hod.

Termín podľa dohody.